icoStrong technological background

icoEnvironmentally friendly operation

icoOrders 24/7 - eshop

icoMon-Fri 8:00-15:00

Printing materials used

the possible printing speed on our selected printing technologies on which we want to print the material, while maintaining maximum print quality and consistency in full-colour areas without streaks and other dropouts. The required properties for print quality are determined by the required surface tension, porosity, texture, amount of added plasticizers (phthalates), bleaching agents, etc.We only use proven quality and branded printing materials. Before introducing a new print material into our print portfolio, we first test the material to the highest possible Orafol Logo If the material passes this first test and the technologies on which it will be printed have already been selected, we then always have the material colour calibrated - linearised with an ink limit and a suitable ICC profile measured for usually three print speeds from the highest quality mode to production mode. We only use these branded materials for our print production:

 • Display 210

  Lightly stretchable textile material with 100% polyester content, characterized by a fine textile structure. It is ideal for exhibition graphics and POP. It is available in widths up to 310 cm. The material is also suitable for backlit applications when printing with higher saturation. It is designed for sublimation printing, both direct and transfer. It has a B1 flame retardant certificate. Motifs printed on this material are characterised by excellent colour rendering.

  Expertex Flag

  This transparent material is suitable for printing flags. It is printed by direct textile printing followed by sublimation heat fixation at 195 C. The material is characterised by its lightness and after printing the reverse side shows the face motif with approx. 90 % intensity. The weight is 110 g/m2. Printed by sublimation with subsequent fixation.

  icon
  icon
  icon
  icon
  icon

  Stretch Canvas 240 FR ws

  Lightly stretchable textile material with 100% polyester content, characterized by a fine textile structure. It is ideal for exhibition graphics and POP. It is available in widths up to 310 cm. The material is also suitable for backlit applications when printing with higher saturation. It is designed for sublimation printing, both direct and transfer. It has a B1 flame retardant certificate. Motifs printed on this material are characterised by excellent colour rendering.

  Polyester winter flagging 110 g

  This transparent material is also suitable for printing flags. We print by direct textile printing with subsequent sublimation heat fixation at 195 C. The material is characterized by its lightness and perforations for easier air permeability and after printing, approximately 95% of the face motif is visible from the reverse side. The weight is 110 g/m2. It is B1 certified. We print by sublimation with subsequent fixation.

  Polyester satin 170 g

  This glossy satin material is suitable for printing banners and luxury interior textile decorations. It is printed by direct textile printing with subsequent sublimation heat fixation at 195 C. The material is characterised by its softness to the touch. After printing, the motif is not visible from the reverse side. The weight is 170 g/m2. It is certified B1. We print by sublimation with subsequent fixation.

  Polyester fabric PAVEL 240 g

  This high white material is suitable for printing banners and luxury interior textile decorations. It is printed on sublimation paper and then transferred to calender. The material is characterised by its excellent colouring and, thanks to its grammage, it is suitable, for example, for curtains and other home decorations. After printing, the motif is not visible from the reverse side. The weight is 240 g/m2.

  Polyester stretch fabric 160 g

  This elastic white material is suitable for printing banners and interior textile decorations. It is printed on sublimation paper and then transferred to calender. The material is characterised by its excellent colour and, thanks to the LYCRA additive, it is elastic and therefore suitable, for example, for switching out into more complex shapes. After printing, the motif is not visible from the reverse side, but it may shine through slightly, especially in darker shades. The material is therefore only suitable for one-sided visual application.

 • Expertex Airtex FR 280 g/m2

  je jemný textilní materiál s uzavřenou povrchovou strukturou. Akrylátový nános poskytuje nízkou hmotnost a elasticitu tohoto reklamního banneru. Je vhodný pro shop design, na výstavní expozice, pro vypínání na velké rámové konstrukce, jako bezespárá stěna nebo na závěsné podhledy.

  • K dispozici je do šíře 500 cm.
  • Materiál má certifikaci klasifikace B1.

  Artist heavy 290 g/m2

  Textilní materiál se 100% obsahem polyesteru, vyznačuje se strukturou podobnou plátnu. Je ideální pro grafiku do závěsných systémů, POP displeje, obložení stěn nebo pro grafiku na výstavy. K dispozici je v šířích 320 a 505cm. Materiál je vhodný i pro prosvětlené aplikace při tisku s vyšším nasycením. Má certifikát nehořlavosti B1.

  Terra heavy 250 g/m2

  Textilní materiál se 100 % obsahem polyesteru, vyznačuje se jemnou textilní strukturou. Je ideální pro grafiku pro grafiku na výstavy a POP. K dispozici je v šířích 320 a 505cm. Materiál je vhodný i pro prosvětlené aplikace při tisku s vyšším nasycením. Má certifikát nehořlavosti B1.

  Expertex Double

  This is a textile with the advantage of double-sided printing. 100% polyester textile with a luxurious satin finish and black interlining suitable for balls, events, as a decoration for curtains, etc. The advantage is the non-translucent light. Fire resistant material, it has M1 and B1 certification. It is suitable for UV printing and is available up to 510cm wide. In combination with UV printing it is a completely environmentally friendly product.

  icon
  icon
  icon
  icon
  icon

  Expertex Lux

  It is a 100% polyester textile with an acrylic coating. It is a soft and shiny fabric. Suitable for use for lighting in general, and specifically for example as interior decoration or for the production of light boxes. Fire resistant material, with M1 and B1 certification.

  icon
  icon
  icon
  icon
  icon

  Backlighttex FR 240 g/m2

  Neelastický textilní materiál, velmi odolný a vhodný pro aplikace na podsvícení. Je ideálním řešením pro produkty, jako jsou světelné boxy. Tisk na tento textil nabízí perfektní hustotu a sytost barev. Je nehořlavý, má certifikaci B1. Dostupná šíře maximálně 300 cm.

  Expertex Black

  100% polyester material with a weight of approx. 245g/m2, which is completely opaque thanks to the black back side and can be used wherever standard textile material would shine through. It is suitable for printing on UV printers. The material is available in widths of 155, 252, 310 and 510 cm.

  icon
  icon
  icon
  icon
  icon

  Canvas Dali

  Plátno, na které je možné tisknout ve fotorealistické kvalitě se širokou škálou využití. Například pro POS produkty, výstavy. Tento přírodní produkt se netřepí, je neprůhledný a odolný vůči ohni. Je dostupný do šíře 155 cm. Ideální pro umělecké reprodukce, do aplikací s napnutým plátnem, divadelních kulis.

  Canvas Goya 330 g/m2

  Plátno vhodné pro fotografické reprodukce, reprodukce uměleckých děl nebo pro vnitřní dekoraci, jé lehčí verzí materiálu Van Gogh. Dostupné v šíři maximálně 255 cm.

  Canvas Van Gogh 370 g/m2

  Je vhodný pro fotografické reprodukce, reprodukce uměleckých děl nebo pro interní dekoraci. Jedná se o 100% bavlnu. Dostupné v šíři maximálně 310 cm.

  Be.tex Genius 360 g/m2

  Prémiový textilní materiál, s gramáží 360 g/m2 a hrubší strukturou, takže může imitovat přírodní materiály. Je vhodný do obchodů s konfekcí nebo do prostorů s ekologickým akcentem. Vhodný pro UV tisk a tisk do šíře 305 cm. Má certifikát nehořlavosti M1. V kombinaci s UV tiskem zcela ekologický produkt. Používáme zejména pro tisk roll-up bannerů.

  Airtex magic FR MEHLER 330 g/m2

  AIRTEX magic FR má jednu stranu lehce lesklý povrch a druhá strana lehce matný. Může být potištěn z obou stran a je velice dobře svařitelný díky PVC nánosu. Je rovněž vhodný pro shop design, na výstavní expozice, pro vypínání na velké rámové konstrukce, jako bezespárá stěna nebo na závěsné podhledy. Rozdíl oproti prvnímu materiálu Airtex FR je v jeho povrch a o něco výraznější barevné brilanci některých barevných odstínů při tisku solventním inkoustem. K dispozici je do šíře 500 cm.- Materiál má certifikaci klasifikace B1.

  PES Flag 110 g/m2

  Solvotex PES Flag je pletená polyesterová vlajkovina o plošné hmotnosti cca 110 g/ m2. Nabízí velmi dobrou kvalitu tisku na produkčních tiskových strojích. Díky dobré průhlednosti a dobré brilantnosti tisku jde o materiál vhodný k výrobě vlajek, interiérových dekorací nebo výstavních expozic. Materiál má certifikaci klasifikace B1.

  Solvotex Artist Light 190 g/m2

  Solvotex Artist Light je polyesterový textilní materiál o plošné hmotnosti 190 g/ m2. Materiál je opatřen z jedné strany coatingem pro solventní inkousty, z druhé strany je možné jej potisknout Dye-Sub. Oproti vlajkovině je hustý, průsvitný, ale zcela neprůhledný. Jedná se o univerzální textilní materiál, který je možné díky jeho charakteristice použít jako interiérová umělecká dekorace, je možné jej prosvítit v light boxech.

  Solcanvas matt

  Je malířské plátno s jemným reliéfem v ekonomické variantě. Je vhodné pro fotografické reprodukce a pro interiérové dekorace. Je možné ho vypnout na blindrám a případně následně osadit do rámu. Materiál potiskujeme mildsoventní nebo UV technologií. Je k dispozici do šíře role 137 cm.

  Artistic canvas 440 g/m2

  Je malířské plátno s hlubší strukturou, která výtečně imituje šepsovaný podklad pro malbu na plátně. Je vhodné pro fotografické reprodukce a reprodukce uměleckých děl - olejomaleb. Materiál potiskujeme mildsoventní nebo UV technologií. Je k dispozici v šíři role 122, 137 a 160cm.

 • Polyester carpet

  This tall carpet with an impregnated backing provides excellent colour results when printing photographic motifs for luxury decoration of corporate showrooms, exhibition displays or custom interiors. The printing method is on sublimation paper with subsequent transfer to calender.

  Carpet Extra

  Suitable for UV printing, available in a maximum width of 320 cm. It is most suitable for interior decoration, as a mat for company halls, waiting rooms, hallways, etc. Or simply if you have a lack of space for your advertising. For short-term purposes, it can also be displayed outdoors.

 • FOAM-lite PVC lightweight boards, thickness 1 - 19 mm

  For digital UV printing and subsequent cutting we use Foamalite plates - it is a free foamed PVC - PVCP. It has a significantly lower weight and better mechanical workability compared to solid boards. The material is highly flammable, self-extinguishing.
  Standard dimensions: 2000x1000 mm, 3050x1560 mm, 3050x2050 mm.

  KAPPA boards 3, 5, 10 mm

  For digital UV printing and subsequent cutting of lightweight formats and shaped banners, we use lightweight KAPPA sandwich plates. KAPPA Line is a "paper-PUR-paper" sandwich KAPPA Plast is a "plastic-PUR-plastic" sandwich These base plates are available in the following sizes: 500 x 700, 1000 x 700, 1000 x 1400, 3000 x 1400, (3050 x 1530 and 3050 x 2050 - these only in thicknesses of 5 and 10 mm) Interesting are also KAPPA tex plates with a surface that imitates the pattern of canvas and KAPPA fix with an adhesive layer for laminating photo papers

  PLEXISKLO - acrylic

  Polymethyl methacrylate is generally referred to as acrylic or plexiglass, XT stands for extrusion manufacturing. For direct printing or coating with translucent foil we use clear or opal - milky white plexiglass with a diffuse roughness, or plexiglass cast in coloured shades.
  Standard dimensions: 3050x2050 mm, 3050x2150 mm, 4050x2050 mm, 6000x2100 mm. Material thicknesses from 1.5 to 20 mm

  Lexan – dutinkový polykarbonát

  For printing on UV technology and coating with cut graphics or printed and laminated foil we use polycarbonate cavity plates, which have the advantage of low weight and large size from one piece of plate. The material is available in clear, smoke and milky opal and in thicknesses from 4.5 to 16 mm. The dimensions of the boards are 2100 x 6000 mm and from 6 mm thickness onwards also 2100 x 7000 mm on request.

  MIKRONDA - hollow polypropylene

  We also use polypropylene cavity plates for UV printing and coating with cut graphics or printed and laminated foil, which have the advantage of low weight. The cavity (chamber) polypropylene is mainly intended for interiors, but can also be used for exteriors in the short term. It is characterised by its exceptional lightness and considerable toughness. It can be used for printing, cutting, bending.
  The material is available in thicknesses of 3.0 - 10.0 mm
  Dimensions: depending on type and weight 2000x3000 mm and 1000x1400 mm

  Aluminium lightweight plates 2 - 4 mm thick Alubond

  For digital UV printing, laminated foil or plotter graphics, for stressed realizations or for long-term and shape-stable applications in the exterior we use Alubond boards. The material is a combination of a lightweight polyethylene core in thin aluminium plates. In proportion to its strength and dimensional stability, it is light in weight and has excellent weather resistance.
  Standard dimensions: 2500x1250 mm, 3050x1500 mm.

 • Polypropylen roll-up display film IP 2903

  The material is suitable for a wide range of applications. It has excellent flatness and is therefore ideal for roll-up systems or P.O.S. systems. It is semi-matt and highly water and scratch resistant. This semi-rigid, single-sided material provides high print quality. The material is 190μ thick and weighs 170 g/m2 We print with mildsolvent and UV printing and also use it for lighted applications.

  Polyester pop up silver back 2916

  Pevná polyesterová fólie pro pop up displeje. Stříbrná zadní strana slouží pro dodání luxusnějšího vzhledu a také 100% zabraňuje průniku světla. Má výjimečnou stabilitu, je odolný a byl antistaticky ošetřen pro bezproblémový tisk. Poskytuje výborné rozlišení barev. Dostupný v šíři maximálně 91 cm

  Roll up display grey back

  Effective variant of roll up film, same properties as ROLL UP DISPLAY silver back. The grey back reduces backlighting. Printing width up to 137 cm.

  Roll up display silver back

  A luxury variant of roll up film, silver back side so no light shines through. Printed up to 137cm wide and printed in photorealistic quality. Recyclable polyester material. In combination with UV or latex printing a completely eco-friendly product.

  Polystyren pop-up display film IP 2910

  The material is suitable for the application of Pop - up walls. It is semi-matt and rigid, providing high print quality. The material is 450μ thick and the grammage is 635 g/m2 We print with mildsolvent and UV printing.

  Becklit polyester display film IP 2605

  This translucent material is suitable for bakelite applications. It is glossy and semi-rigid, providing high print quality. The material is 215μ thick and the grammage is 175 g/m2. It is B1 certified. We print with mildsolvent and UV printing.

 • One way vision 1-year perforated IP 2705

  It is a 160 μ thick film with 60/40 perforations and 1.5 mm holes for window dressing and short-term campaigns on vehicle windows

  One way vision 3-year perforated; ORAJET 3675

  It is a 140 μ thick film with 50/50 perforations and 1.5 mm holes for vehicle glass.

  Self-adhesive foil cast 10-year ORAJET 3951 GRA gloss, white

  It is a 10-year cast film in white with grey adhesive, which, unlike the previous film, is equipped with a so-called channel adhesive for easier air evacuation during bonding. It can be removed from the surface before activation and refitted (repositionable adhesive) The film is suitable for long term exterior applications and for easier application on vehicles in depressions, for full vehicle wraps. The UV stability of the colours and material when using solvent printing with appropriate UV lamination is 5 years in exterior applications. The film has a thickness of 53 μ. The material is available in widths up to 155 cm.

  Self-adhesive foil cast 10-year ORAJET 3951 gloss, white, clear

  It is a cast 10-year film in white or clear with a glossy, surface and clear or grey adhesive. The film is suitable for long term exterior and vehicle applications in dents and stressed areas of car bodies, for general vehicle wrapping. The UV stability of the colours and material when using solvent printing with appropriate UV lamination is 5 years in exterior applications. The film has a thickness of 53 μ. The material is available in widths up to 155 cm.

  Self-adhesive monomeric film 3-year ORAJET 3164 gloss, matt

  It is a monomeric 3-4 year film in white or clear with a glossy or matt surface and a clear or grey permanent or semipermanent adhesive. The film is suitable for short and medium term exterior applications and long term interior applications. The UV stability of the colours and material when using solvent printing without lamination is 2 years outdoors. With lamination the durability increases to 3 years. For lamination it is easier to use 100μ. thickness and therefore we print exclusively on film of this thickness. The material is available in widths up to 160 cm

  Self-adhesive monomeric film 5-year ORAJET 3651 gloss, matt, semi-gloss

  It is a monomeric 5-year film in white or clear with a glossy, semi-gloss or matt surface and a clear or grey permanent or semi-permanent adhesive. The film is suitable for medium-term exterior applications and long-term interior applications. The UV stability of the colours and material when using solvent printing without lamination is 2 years outdoors. With lamination the durability increases to 4 years. The film has a thickness of 70 μ. The material is available in widths up to 160 cm.

  Samolepící fólie polymerická 7-letá IP 2503 lesk

  It is a polymeric 7-year film in white or clear with a glossy surface and clear permanent adhesive. The film is suitable for long and medium term exterior applications and long term interior applications. The UV stability of the colours and material when using solvent printing without lamination is 2 years outdoors. With lamination the durability increases to 5 years. The film has a thickness of 70 μ. The material is available in widths up to 160 cm.

  MACtac WallWrap 100

  It is a special self-adhesive film designed for application on rough walls and plaster. The film can also be applied to stone or brickwork. It is a 55 µm weak, highly flexible film coated with a grey adhesive with high initial tack.

  Wall art Oracal 638

  It is an 80 μ thick film with high adhesive strength and removable polyacrylate adhesive for bonding smooth plaster.

  Bannerová fólie Oracal 3451

  It is an 80 μ thick highly flexible film with high adhesive strength, designed for application on banners. The film is four years old.

 • Laminační fólie litá, 8-letá ORAGUARD 290 lesk, 50 mic

  The material is available in widths of 105, 140, 155 cm Lamino is designed for lamination of long term exterior applications up to 8 years outdoor life and for use with cast film on uneven surfaces and in depressions.

  Laminační fólie litá, 8-letá ORAGUARD 290F pro okenní grafiku, lesk, 50 mic

  The material is available in widths of 140, 155 cm Lamino is designed for laminating long-term exterior applications up to 8 years outdoor life and for use with 3-year one way vision film on uneven surfaces 140, 155 cm

  Laminační fólie monomerická, 3-letá IP 2820-101 lesk, 80 mic

  The material is available in widths105, 137, 160 cm. Lamino is designed for lamination of short-term applications up to 3 years outdoor life and for use with monomeric film.

  Laminační fólie monomerická, 3-letá IP 2820-200 mat, 80 mic

  The material is available in widths105, 137, 160 cm. Lamino is designed for lamination of short-term applications up to 3 years outdoor life and for use with monomeric film.

  Laminační fólie monomerická, 3-letá IP 2820-200 mat, 80 mic

  The material is available in widths 105, 137, 160 cm. Lamino is designed for lamination of short-term applications up to 3 years outdoor life and for use with monomeric film.

  Laminační fólie podlahová 0,5-letá IP 2830-201, crystal mat, 100 mic

  The material is available in a width of 122 cm and is used for laminating floor graphics for shorter campaigns or for POP-up walls and columns.

  Laminační fólie podlahová 1-letá PRINTSHIELD, crystal mat, 100 mic

  The material is available in a width of 104 cm and is used for laminating floor graphics for longer campaigns or for POP-up walls and columns.

  Laminační fólie polymerická, 5-letá IP 2810-200mat, 75 mic

  The material is available in widths105, 137, 160 cm. Lamino is designed for lamination of long term exterior applications up to 5 years outdoor life and for use with polymeric film.

  Laminační fólie polymerická, 7-letá IP 2810-101 lesk, 70 mic

  The material is available in widths 105, 137, 160 cm. Lamino is designed for lamination of long term exterior applications up to 7 years outdoor life and for use with polymeric film.

 • BBS paper120 g

  Blue back side paper is a paper used for printing posters for billboard display. The blue back side covers the underlying motif so that it does not shine through and disturb the printed motif, as the posters are glued one over the other.Billboard posters are printed with solvent and UV printing technology is used for posters for closer viewing distance - higher resolution.

  CLV papír 150 g

  City light is a translucent white, waterproof paper for printing posters to be placed in illuminated displays of city furniture or other illuminated surfaces. We also use it to print larger series of posters for medium and smaller viewing distances for outdoor use. We print CLV paper primarily with UV printing technology, which has the best quality on its surface and a higher density for illumination than other technologies, while maintaining high resolution.

  Poster paper 135 g

  Je bílý natíraný papír s polomatným povrchem, pro tisk plakátů určených k umístění do interiérů, obchodů a výloh. Používáme pro tisk malých i větších sérií plakátů pro krátkou pohledovou vzdálenost. Poster papír potiskujeme především mildsolventní tiskovou technologií, která vykazuje nejlepší kvalitu a nejvyšší rozlišení takže plakáty mají nejblíže ofsetovému tisku. Plakáty se vkládají do rámů nebo do upínacích lišt.

  Poster paper 200 g

  It is a white coated paper with a semi-matt surface, for printing posters to be placed in interiors, shops and shop windows. We use it for printing small and large series of posters for short viewing distance. We print poster paper mainly with mildsolvent printing technology, which has the best quality and the highest resolution so that the posters are closest to offset printing. Posters are inserted into frames or clamping rails. The difference between the two papers is the weight, so this paper is less transparent than the 135gsm variant.

  Fotopapír 270 g

  Je bílý natíraný lesklý papír o vysoké gramáži, vhodný pro tisk fotografií a plakátů určených k umístění do interiérů, obchodů a výloh. Používáme pro tisk malých i větších sérií plakátů pro krátkou pohledovou vzdálenost. Tento fotopapír potiskujeme mildsolventní tiskovou technologií s použitím maximálního rozlišení, aby byly vaše fotografie kvalitou co možná nejbližší fotografickému tisku.

  Fotopapír 300 g lesk, glacier, satin

  Jsou bílé fotografické materiály s nejvyšší gramáží a speciálními povrchy, vhodnými pro tisk fotografií v nejvyšší kvalitě pro výstavy a autorský prodej. Povrch glacier neboli ledovec má pololesklý fotografický potah, skvělé barevné podání a vynikající optické vlastnosti. Povrch Satin je blízký fotografům známému VELVET fotopapíru. Fotopapíry potiskujeme pigmentovým 12-ti barevným systémem CANON LUCIA s nejvyšší možnou barevnou brilancí.

 • Banner becklit ENDUTEX 450 g/m2

  It is a banner with opalescent material, designed for illuminated applications for stretching into light frames, on illuminated displays and illuminated advertising panels. It is available up to a width of 500 cm.

  Banner blockout ENDUTEX 510 g/m2

  We generally use it for interior applications where there is a requirement for a fine smooth surface of the material, its opacity and low thickness - for example for shop windows or roll-up mechanics. It is available up to a width of 320 cm.

  Banner blockout ENDUTEX 620 g/m2

  It is a lighter version of the previous banner and is used for applications where there is a requirement for lower weight while maintaining high strength. It is available up to a width of 500cm. The material has M2 and B1 certifications

  Banner frontlit Endutex 450 g/m2

  Jedná se o nejčastěji používaný frontlit banner. K dispozici je do šíře 500cm. Materiál má certifikace M2 a B1. Je vhodný jak pro aplikace do interiérů, na výstavní expozice, tak i do exteriérů, díky své nižší plošné hmotnosti a dobré pevnosti i na velké spojované reklamní plochy.

  icon

  Banner frontlit Endutex 550 g/m2

  This frontlit with a larger PVC material on the fabric is suitable for applications with higher strength requirements or for small mesh sails without the need for edge reinforcement. It is available up to a width of 500cm. The material has M2 and B1 certifications

  Banner Truck curtain glossy MEHLER 900 g/m2

  Je vysoce lesklý banner s nejvyšší pevností a gramáží, určený pro potisk a výrobu kurtnových (shrnovacích – nejvíce namáhaných) autoplachet . K dispozici je v šířích 300 a 320 cm. Autoplachty tiskneme solventem pro nejdelší barevnou stálost a následně aplikujeme tekutý laminát VG (vheecle graphic), určený speciálně pro automobilovou grafiku

  Banner Truck glossy MEHLER 680 g/m2

  Je vysoce lesklý banner se silnou osnovou a coatingem, určený pro potisk a výrobu autoplachet. K dispozici je v šířích 250, 300 a 320 cm. Autoplachty tiskneme solventem pro nejdelší barevnou stálost a následně aplikujeme tekutý laminát VG (vheecle graphic), určený speciálně pro automobilovou grafiku

  Bannerová fólie Oracal 3451

  It is an 80 μ thick highly flexible film with high adhesive strength, designed for application on banners. The film is four years old.

  MESH hustý ENDUTEX MS 74, 340 g/m2

  Tato síťovina s vyskou hustotou tkaniny a bohatým coatingem na tkanině se hodí pro aplikace s vyššími nároky na pevnost, na velkoplošné aplikace, které se pohledově nemají lišit od plného banneru, ale přesto již splňují průsvitové požadavky perforovaného materiálu. K dispozici je do šíře 500cm. Materiál má certifikace M2 a B1

  MESH řídký ENDUTEX MS40 , 330 g/m2

  Tato pevná síťovina se nižší hustotou tkaniny a silným coatingem na tkanině se hodí pro meshové aplikace s nejvyššími nároky na průhled, na velkoplošné aplikace, které nabízí kvalitní průhled z vnitřní strany aplikace materiálu a současně nabízí větší propustnost vzduchu. Vhodnější je například pro upevnění na mobilních konstrukcích. K dispozici je do šíře 500cm. Materiál má certifikace M2 a B1

  MESH medium ENDUTEX RC 3, 370 g/m2

  This strong mesh fabric with medium fabric density and a thick coating on the fabric is suitable for mesh applications with the highest strength requirements, for large area applications that already meet the translucent requirements of perforated while offering a quality view from the inside of the application material. It is available up to a width of 500cm. The material has M2 and B1 certificationsico

Professional result

ico

Large- and small-format printing

ico

Dozens of top printers

ico

Distinctive colour saturation

ico

High resolution

background

Place your order online

Conveniently directly in our Web2Print e-shop

Go to eshop